lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

Filmiki pielgrzymkowe

Sieradz, 5 sierpnia 2017
aktualizacja: 18 listopada 2017

W pieszej pielgrzymce na Jasną Górę sieradzanie chodzą od ponad 400 lat. Jest to jedna z najstarszych i najpiękniejszych pieszych pielgrzymek w Polsce. Moja przygoda z pielgrzymowaniem rozpoczęła się w 2005 roku i ciągle trwa, co mnie bardzo cieszy. Trudno mi sobie wyobrazić dzień, w którym nie wyszedłbym na szlak. Zawsze biorę ze sobą aparat fotograficzny i staram się, jak tylko pozwalają siły, robić zdjęcia właśnie sieradzkim pielgrzymom, bo poprzez takie zdjęcia mogę zatrzymać ulotne chwile ważne dla nich.

W ciągu kilkunastu lat mojego pielgrzymowania uzbierało się nie tylko sporo zdjęć, ale również różnych filmów, które nakręciłem i którymi chciałbym się ze wszystkimi podzielić. Tak jak każdy z sieradzkiej pielgrzymki, tak i ja jestem częścią tej wspaniałej dużej pątniczej rodziny. Moja radość jest tym większa, że mogę ją dokumentować, to dla mnie przyjemność. Już teraz dzięki archiwalnym zdjęciom można zobaczyć, jak zmieniała się pielgrzymka i pielgrzymi i jak ciągle się zmienia.

Wielu z nas kiedy brało udział w pielgrzymce pierwszy raz, było nastolatkami, a może i dziećmi. Niektórzy pielgrzymi już zakończyli swoją ziemską wędrówkę i odeszli do Boga po wieczną nagrodę. Mimo że nie ma ich wśród nas, to dzięki nagraniom i zdjęciom ciągle tu są. Możemy przywoływać wspomnienia o wszystkich i, którzy już odeszli i czekają na nas w Domu Ojca.

Filmy pielgrzymkowe, które poniżej prezentuję, są uporządkowane chronologicznie i opatrzone krótkim podpisem, aby było wiadomo, co oglądamy. Nie wszystkie filmy są w rewelacyjnej rozdzielczości, np. 4k (uśmiech), bo należy pamiętać, że dawniej wideofilmowanie nie było tak łatwe jak dzisiaj. Dlatego należy cieszyć się z każdego filmu, który przedstawia sieradzką pielgrzymkę.

Chciałbym bardzo, w przyszłości również ze swoją rodziną i naszymi dziećmi Klarusią i Kacperkiem, wspólnie pielgrzymować. Trzymać się za ręce, brać udział w niezapomnianych Apelach Jasnogórskich, śpiewać razem pielgrzymkowe piosenki i każdy dzień kończyć znakiem krzyża. Ukazywać dzieciom drogę, która może nie będzie wcale łatwa, bo szatan uderza przede wszystkim w to, co święte, ale będzie to z całą pewnością droga prowadząca do naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa i do Nieba. Nieraz sobie tak myślę, że jeżeli będzie mi dane od Boga doczekać starości, to chciałbym jako staruszek wieczorami przy kominku nie tylko opowiadać swoim wnukom o pielgrzymce sieradzkiej, w której brałem udział, ale również oglądać z nimi filmy czy zdjęcia, które wykonywałem przez tyle lat. Chciałbym wspominać przy nich nie tylko piękne chwile, ale również i te smutne, czyli wszystkie, które towarzyszyły mi podczas pielgrzymowania na Jasną Górę.

Zapraszam wszystkich do obejrzenia tych wyjątkowych, sentymentalnych filmów, dzięki którym odżyją wspomnienia pielgrzymów i może pojawi się łza wzruszenia. Niech to, co piękne, pozostanie w naszej pamięci na zawsze, czego z całego serca Wam życzę, Drodzy Pielgrzymi.

Łukasz Piotrowski

***


Piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę pozostaje światowym fenomenem. Rocznie przybywa do Częstochowy ponad 300 dużych grup, a w nich ok. 250 tys. osób. Do słynnego w świecie sanktuarium wiedzie ponad 55 szlaków pątniczych, którymi wędruje rocznie ok. 350 pielgrzymek. W czasie gdy na Jasnej Górze przebywa nasza pielgrzymka sieradzka – w dniu 25 sierpnia wchodzi na Jasną Górę największa z pieszych pielgrzymek w Polsce, pielgrzymka diecezji tarnowskiej. Właśnie 25 sierpnia 2017 roku nagrałem grupę „24 Tuchów”. Na zamieszczonym filmiku możemy zobaczyć wspaniałych, rozśpiewanych młodych kapłanów i ludzi wielbiących Boga śpiewem. Świat w dzisiejszych trudnych czasach bardzo potrzebuje takich radosnych świadectw wiary.


Tuż przed wejściem sieradzkich pielgrzymów do kaplicy, w której znajduje cudowny wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Sieradzcy pielgrzymi pokonują pieszo ponad 120 km, by po trzech dniach dojść na Jasną Górę, będącą dla wszystkich Polaków duchową stolicą Polski. W ciągu wieków przybywali tu królowie, hetmani, rycerstwo, żołnierze – i my, prosty lud, który pragnie czerpać natchnienie do trwania w wierze Chrystusowej. Chcemy prosić Boga przez serce Maryi o moc i siłę do przezwyciężania życiowych trudności. Pomimo zmęczenia i bólu nóg w sercach pielgrzymów panuje wtedy ogromna radość i wzruszenie. Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami, sieradzkimi pielgrzymami! 24 sierpnia 2017


Sieradzcy pielgrzymi rozpoczynają dzień o wczesnym ranku śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Godzinki te to bardzo stare i czcigodne nabożeństwo ku czci Matki Bożej, ułożone pod koniec XV wieku, prawdopodobnie w Hiszpanii, z wykorzystaniem tekstów modlitwy brewiarzowej na dzień 8 grudnia – święto Niepokalanego Poczęcia NMP. W 1615 roku zostały oficjalnie zatwierdzone przez Kościół. W dniu 23 sierpnia 2017 roku tuż po wyjściu pielgrzymów z Konopnicy modlitwę Godzinek poprowadził ks. Jarosław Szpolorowski z pomocą s. Klary.


Każdego roku — trzy dni przed wyjściem na pielgrzymi szlak, tj. 19, 20 i 21 sierpnia — sieradzcy pielgrzymi spotykają się
w kolegiacie, by w łączności z Jasną Górą wziąć udział w Apelu Jasnogórskim, który jest wieczorną modlitwą
skierowaną do Matki Bożej. Na zakończenie każdego Apelu, trzymając się za ręce, tworzą na środku kościoła krąg
i śpiewana jest przepiękna pieśń „Cichy zapada zmrok”, 20 sierpnia 2017


Piękna pieśń „Krzyż nadzieją moją jest, Krzyż nadaje życiu sens.” Odśpiewana 29 sierpnia 2010 r.
przez sieradzkich pielgrzymów, którzy powrócili z Jasnej Góry. Była to jubileuszowa, 400. piesza sieradzka pielgrzymka na Jasną Górę.
Tę wyjątkową pieśń odśpiewaliśmy, trzymając krzyże wcześniej przygotowane przez samych pielgrzymów.


Montaż: Tomek Kłos


Montaż: Łukasz Piotrowski