lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

Śp. Justyna Świniarska (1988-2011)

„Zasłużona dla Sieradza, ale przede wszystkim zasłużona dla Boga i Jego Kościoła, któremu służyła”

śp. Justyna Świniarska (1988-2011)

001
A sprawiedliwy, choćby umarł przedwcześnie, znajdzie odpoczynek (Mdr 4,7)

Dzień 16 października jest dla nas, Polaków, dniem wyjątkowym. Tego dnia w 1978 roku kard. Karol Wojtyła zostaje wybrany na Stolicę Piotrową jako papież Kościoła powszechnego i przyjmuje imię Jan Paweł II.

Dziesięć lat później, 16 października 1988 roku przychodzi na świat Justyna Świniarska, której pragnę tę zakładkę poświęcić.

—————————————————————

Nigdy bym nie przepuszczał, że tak szybko i niespodziewanie odejdzie od nas i będziemy mówić o niej w czasie przeszłym, ale widać Bóg tak chciał… Mimo bólu, łez i pytań, które pozostaną bez odpowiedzi, musimy żyć dalej, nigdy jednak nie będziemy sami.

„Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni” (Mt 5,3-12).
Wiele rzeczy w tym życiu trudno jest zrozumieć, z wieloma ciężko się pogodzić, ale chrześcijanin pokłada ufność w Bogu i Jego miłości do człowieka, która nie cofnęła się przed krzyżem.

Do wszystkich opłakujących młode życie Justyny powiem tak: Nie spoglądajmy na grób, tylko niech nasze oczy, modlitwa i myśli będą wpatrzone w niebo, bo tam dusza człowieka spotyka się z Bogiem. Chrześcijanin – to człowiek radości!

Chrześcijanin – to człowiek nadziei!

Radości głębokiej i nadziei opartej na Chrystusie!

————————————————————-

Justyna Świniarska. Zasłużona dla Sieradza, ale przede wszystkim dla Boga i Jego Kościoła, któremu służyła. Szła przez życie z Jezusem i Maryją i to Najświętsza Panienka w dniu swoich imienin 26 sierpnia 2011 roku wprowadziła Justynkę przed tron naszego Ojca, który jest w niebie.

Poniżej przedstawię biografię Justyny, napisaną przez jej mamę, panią Małgorzatę Świniarską. Nikt przecież nie zna własnego dziecka lepiej, niż troskliwa i kochająca mama. Wybrałem też kilkanaście zdjęć, które miałem okazję zrobić Justynie w czasie wspólnego pielgrzymowania, spotkań modlitewnych czy koncertów eucharystycznych. Dodałem jeszcze dwa filmy, dotąd niepublikowane.
Pierwszy film to pożegnanie w dniu 29 czerwca 2011 roku ks. Grzegorza Nowickiego, opiekuna zespołu Soli Deo, gdzie Justyna pełniła funkcję prezesa. Justynka we właściwy sobie, pokorny sposób dziękuje księdzu Grzegorzowi za opiekę i dobro, jakie jej i zespołowi świadczył swoją posługą.
Drugi film to Msza św. w Bazylice klasztoru Jasnogórskiego i wykonanie pięknej pieśni „Jezus Chrystus Moim Panem jest” przez zespół Soli Deo.

Pamiętajmy w naszych modlitwach o Justynie i o wszystkich naszych drogich zmarłych, których Pan wezwał do siebie. Eucharystia, modlitwa, pokuta – to najpiękniejszy dar, jaki możemy im dziś ofiarować.

Możemy być pewni, że i Justynka się za nas się modli, byśmy nie zbłądzili, ale szli drogą, która zaprowadzi nas przed Oblicze Boga. Tam spotkamy się z tymi, za których się modlimy i których kochamy.

Oczekuj nas, Justynko, w niebie, byśmy kiedyś jako jedna wielka rodzina uczniów Jezusa Chrystusa wspólnie mogli oddawać cześć Bogu, śpiewając pieśń uwielbienia Te Deum Laudamus!

Łukasz Piotrowski

 

002

Biografia ś.p. Justyny Świniarskiej

Justyna Anna Świniarska urodziła się 16 października 1988r w Sieradzu, jako trzecia z czterech córek Małgorzaty i Tomasza – z zawodu nauczycieli.

W 1995 roku rozpoczęła naukę w Szkole Podstawowej nr 10 oraz w Szkole Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu. W latach 2001 – 2003 była uczennicą Gimnazjum nr 1, a w latach 2003 – 2006 Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu. Jednocześnie kontynuowała edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Zduńskiej Woli, na wydziale rytmiki.

Justyna była bardzo zdolną i pilną uczennicą, a muzyka była jej wielką miłością. Całą swoją przyszłość chciała z nią związać. W 2006 roku została laureatką Ogólnopolskiej Olimpiady Historii Muzyki i dzięki temu uzyskała indeks na Uniwersytet Warszawski, na kierunek muzykologia. Wybrała jednak studia w Akademii Muzycznej w Łodzi, na kierunku teoria muzyki i należała do najlepszych studentów.

Swoją pasję realizowała również w zespole wokalno – instrumentalnym Soli Deo, który działa przy Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu. Kierowała nim muzycznie, tworzyła aranżacje śpiewanych pieśni oraz linie melodyczne dla poszczególnych instrumentów. Sama grała na fortepianie i wiolonczeli, a przede wszystkim śpiewała, głównie w parafii, ale również podczas spotkań młodzieży, czuwań, nabożeństw oraz pieszych pielgrzymek na Jasną Górę.

Chętnie udzielała pomocy organiście w swojej parafii, zastępując go przy organach lub w dyrygowaniu chórem Cantate Deo. Justyna potrafiła poświęcić swój wolny czas dla ludzi niepełnosprawnych i podczas wakacji wyjeżdżała jako wolontariuszka.

Wraz z zespołem Soli Deo nagrała 2 płyty – pierwszą z kolędami, a drugą z różnymi pieśniami sławiącymi imię Boga. Na uwagę zasługuje utwór pt: „Idzie powoli”, który jest jej kompozycją, do słów księdza Marka Chrzanowskiego. Justyna osobiście zaśpiewała tę pieśń, a fragment: „…kiedy w ramionach Twej miłości pozostanę na zawsze… .” nabrał niespodziewanie treści i sensu po jej nagłej śmierci i został umieszczony na nagrobnej tablicy.

Dzień urodzin Justyny przypadł w 10 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na następcę św. Piotra. Papież Polak był dla niej ważną postacią – zawsze z uwagą śledziła wydarzenia związane z jego życiem. Na serio traktowała Jego słowa kierowane do młodych – „ wymagajcie od siebie, nawet, gdyby inni od was nie wymagali…”. Bardzo przeżywała odejście schorowanego Jana Pawła II do domu Ojca. Potem czynnie uczestniczyła w przygotowaniach oprawy muzycznej do mszy świętych i czuwań w związku ze wspomnieniem Wielkiego Papieża.

Na koniec swojego ziemskiego życia miała szczęście trzymać w dłoni relikwie Błogosławionego Jana Pawła II. To On wprowadzał ją do nieba.

Ciągle zapracowana, zabiegana, planująca, tworząca, uduchowiona, rozśpiewana, uśmiechnięta, ciepła – taka pozostanie w pamięci tych, których wyprzedziła w drodze do wieczności. Żyła szybko i intensywnie, śmiało podejmowała kolejne wyzwania oraz mądre, dojrzałe decyzje.

Jej serce biło dla najbliższych: rodziny, Tomka, przyjaciół. Pan Bóg, który powołał ją do życia zdecydował, że miało trwać jedynie 23 lata.

22 sierpnia 2011r, podczas 401 pieszej Pielgrzymki Sieradzkiej na Jasną Górę upadła i straciła przytomność. Odchodziła z tego świata otoczona modlitwami tysięcy ludzi. Ten czas, według świadectwa kapłanów, obfitował w liczne nawrócenia i powroty do Boga.

26 sierpnia, tuż przed godziną Apelu Jasnogórskiego – przestało bić jej serce i została utulona w ramionach Matki Boskiej Częstochowskiej.

W jej osobistym Piśmie Świętym znaleziono zakładkę włożoną w miejsce, gdzie znajduje się fragment Księgi Mądrości: „A sprawiedliwy, choćby umarł przedwcześnie, znajdzie odpoczynek… .”

Modlitwa i wiara, odpowiedzialność i pracowitość przeplatały się wzajemnie w jej krótkim życiu. Odchodziła z tego świata pojednana z Bogiem i wierzymy, że w niebie znalazła wieczny odpoczynek i wstawia się za nami do Pana.


Zdjęcia Justynki

003

Bal Pielgrzymkowy 2010
Ze swoim chłopakiem Tomkiem Kłosem

004
Wigilia Zesłania Ducha Świętego (2010)
Z Magdą Szymczak, wokalistką zespołu Soli Deo
 
005
400 Sieradzka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę (2010)
 
007
Litania Miast, listopad 2011
 
006
Wigilia Zesłania Ducha Świętego (2010)
Z Arturem Zgorzykiem, wokalistą zespołu Soli Deo

 

***

Wieczór poświęcony Justynie Świniarskiej

Sieradz, 1 września 2012

StronaRok po odejściu śp. Justyny Świniarskiej do Domu Ojca w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu został zorganizowany wieczór poświęcony jej pamięci. Wydarzenie to rozpoczęło się od Eucharystii sprawowanej w jej intencji, z prośbą o łaskę życia wiecznego dla niej i z podziękowaniem Bogu za dar jej życia tu, obok nas. O godną oprawę muzyczną podczas Mszy świętej zadbał chór parafialny, Cantate Deo. Po Mszy świętej, podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu, wraz z zespołem Sursum Corda pochyliliśmy się nad tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Następnie zespół Soli Deo , którego Justyna była liderką, przypomniał nam pieśni wykonywane przez nią. W ten sposób przyjaciele i członkowie zespołu pragnęli upamiętnić jej życie i twórczość oraz okazać wdzięczność za czas poświęcany zespołowi, za jej zaangażowanie i serce. Na koniec odbył się wyjątkowy koncert artystki muzyki chrześcijańskiej Magdy Anioł, którą Justyna bardzo ceniła, czego wyrazem było zamieszczenie na nowo powstałej płycie jej utworu „Hej, Pasterzu”.

Ze swej strony pragnę zaprezentować czytelnikom zdjęcia, które miałem przyjemność wykonać podczas tego wieczoru. Dobrze, że tak wielu mieszkańców Sieradza zechciało w nim uczestniczyć. Nie zabrakło przyjaciół, księży, sieradzkich pielgrzymów, z którymi Justyna przez wiele lat pielgrzymowała na Jasną Górę do Maryi. Najbardziej wzruszającym momentem była przygotowana przez Tomka Kłosa prezentacja multimedialna dotycząca Justynki. W oczach wielu ludzi pojawiły się łzy i smutek… Chcemy pamiętać o Tobie, Justyno, w modlitwie, a Ty pamiętaj o nas, tu jeszcze pozostałych, byśmy któregoś dnia spotkali się wszyscy u Ojca Naszego, który jest w niebie.

Łukasz Piotrowski


Zapraszam do obejrzenia 65 zdjęć z wieczoru poświęconego śp. Justynie Świniarskiej, który odbył się 31 sierpnia 2012 roku w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu.