lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

2007 – Praga po gwałtownej Burzy

Sieradz, 3 marca 2018

Strona internetowa, którą Państwo odwiedzacie (Sieradz-Praga.pl) już niebawem, bo 1 kwietnia 2018 roku, będzie świętowała 14 rocznicę urodzin. Przeglądając swoje domowe archiwum fotograficzne oraz aktualną stronę, zdecydowałem się na małe porządki, aby uczynić ten portal bardziej czytelnym i przejrzystym dla moich czytelników. Chciałbym, by wszystkie zdjęcia miały większą rozdzielczość, co automatycznie przełoży się na wielkość i jakość zdjęć, a wybrane fotografie będą opatrzone podpisem. Zdaję sobie sprawę z tego, że będzie to okupione ogromem monotonnej pracy, lecz wierzę, że krok po kroku wszystko się uda zrobić i powstanie piękna, a zarazem bliska mojemu sercu kronika Pragi. 

Ów remanent chciałbym rozpocząć od fotografii dwóch ulic: Wschodniej i Stawowej w czasie, kiedy nad Pragą przeszła gwałtowna burza z obfitymi opadami deszczu. W tamtym okresie Praga nie była jeszcze skanalizowana, w wyniku czego studzienki pod wpływem dużych opadów po prostu się zapychały, a ulice były zalewane. Zdarzenie, o którym jest mowa, miało miejsce 21 czerwca 2007 r., a więc prawie 11 lat temu. Wówczas zdjęcia i krótkie filmiki wykonywałem swoim pierwszy aparatem cyfrowym Canonem A95. Dzięki niemu choć w pewnym stopniu udało mi się udokumentować najstarszą dzielnicę Sieradza. Praga jeszcze przed rewitalizacją, która się rozpoczęła w 2010 roku. Cieszę się bardzo, że takie już historyczne zdjęcia się zachowały i że mogę się nimi z Państwem podzielić.

Łukasz Piotrowski

 

DSC_016
Zalana Ulica Wschodnia na Pradze po przejściu gwałtownej burzy; fot. 21 czerwca 2007

DSC_005
Z lewej strony dziś już  nieistniejący dom państwa Pośpiechów, który znajdował się na ul. Wąskiej. Dzisiaj w tym miejscu stoi dom mojego brata Dominika, który postanowił wraz ze swoją żoną i dziećmi pozostać na Pradze, blisko swojego rodzinnego domu;
fot. 21 czerwca 2007

DSC_013
Drewniany (już nieistniejący) dom należący do rodziny państwa Kamoli znajdował się na ul. Stawowej;
fot. 21 czerwca 2007

***

Poniższe zdjęcia wykonałem 21 czerwca 2007 roku