lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

Wzgórze Zamkowe we wspomnieniach

Sieradz, 25 kwietnia 2011

Strona1_miniW dniu 23 kwietnia 2011 roku wybraliśmy się z bratem Dominikiem i kolegą Mateuszem na wspólny plener  fotograficzny, taki spacerek po Pradze. Nasza uwaga skoncentrowała się na tym wyjątkowym miejscu, gdzie ponad 800 lat temu powstawało miasto Sieradz. Szliśmy drogą wzdłuż Żegliny, gdzie w dzieciństwie spędzaliśmy dużo wolnego czasu, budując prowizoryczne tamy z worków, łapiąc rękoma ryby. Mogliśmy  wówczas podziwiać żyjące w rzece stworzenia, jak raki, małże czy również pływające gryzonie. A gdy podnosił się poziom wody w Żeglinie, urządzaliśmy sobie spływy na materacach lub dętkach.

Idąc dalej, doszliśmy do słynnego Wzgórza Zamkowego, gdzie w dawnych czasach stał zamek. To właśnie tam zimą zjeżdżaliśmy na sankach z górki, a latem przeszukiwaliśmy znajdujące się tam bunkry niemieckie, gdzieśmy opowiadali sobie różne historie. Pamiętam, że w 1968 roku została odkryta przez ówczesną archeolog muzeum w Sieradzu, panią Annę Kufel-Dzierzgowską, rotunda zamku. Niestety, po badaniach archeologicznych i dokumentacji całość została zasypana ziemią. Zamieszczam kilka zdjęć, pokazujących prowadzone wówczas prace archeologiczne, które otrzymałem od sieradzkiego regionalisty, pana Janka Pietrzaka. Obecnie Wzgórze Zamkowe jest porośnięte trawą, zaroślami i drzewami, zaniedbane przez miasto. Trzeba mieć nadzieję, że to się  kiedyś zmieni. Miasto musi dbać o miejsca związane z historią Sieradza, by pamięć o nich trwała i była przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Strona 1
Praga i Wzgórze Zamkowe widziane z lotu ptaka, 16 października 2011

Wzgórze Zamkowe otacza płytka dziś fosa, dalej jest park etnograficzny, a rzucając okiem w stronę miasta,  widzimy z prawej sylwetę  podominikańskiego klasztoru sióstr urszulanek, daleko z lewej – czubek wieży kolegiaty i wieżyczki straży pożarnej. Jest to piękny widok, często uwieczniany przez malarzy. Za fosą znajduje się niewielki zagajnik, gdzie można podziwiać piękno przyrody i zwierząt, które to miejsce zamieszkują. Wystarczy zatrzymać  się, usiąść na kamieniu czy pniu i wsłuchać się w śpiew ptaków, szum drzew,  rechot żab, a wiosną obserwować, jak przyroda budzi się do życia. Takie momenty naprawdę warto fotografować.  I tu dziękuję mojemu bratu Dominikowi Piotrowskiemu za pomoc zwłaszcza przy wykonywaniu zdjęć makro.

Nasze__Wzg_zamk 78r
Wzgórza Zamkowe z 1978 roku

W zagajniku za Wzgórzem Zamkowym wraz z innymi dzieciakami z Pragi budowaliśmy swego czasu szałasy, rozstawialiśmy namioty przy Żeglinie, rozpalaliśmy ogniska, gdzieśmy piekli ziemniaki i kiełbaski. Żyliśmy pełnią życia. Dawne szczęśliwe czasy, które już nie wrócą…

Obserwując dzisiejszą młodzież, wychowaną już w XXI wieku (choć sam jestem jeszcze młodym człowiekiem), widzę, jak zmieniają się zwyczaje wspólnego spędzenia czasu. Dawniej nie było komputerów, nie było internetu, portali społecznościowych, komunikatorów do porozumiewania się ze znajomymi, a jednak człowiek spędzał więcej czasu z przyjaciółmi, mógł cieszyć się otaczającym światem, był po prostu szczęśliwszy. Dzisiaj młodzież woli spotykać się wirtualnie, przez internet, albo przy alkoholu czy na dyskotece. Gdy się jednak temu bliżej przyjrzeć, widzimy, że ten sposób bycia nie rodzi bliskości, autentycznej przyjaźni, gotowości wzajemnej pomocy, radosnego poczucia wspólnoty, która może przetrwać lata i zmienne koleje losu – a raczej prowadzi do obojętności wobec innych, traktowania ich przedmiotowo, czasem nawet do lekceważenia i wyśmiewania najsłabszych.

Nasze1
Część naszej dawnej paczki, w oddali Praga. Od lewej: Witek Stasiak, Łukasz Augustyniak, Damian Smok, Łukasz Piotrowski, Dawid Urbański, Dominik Piotrowski i Robert Grabski (2003 r.)

Zachęcam wszystkich sieradzan do spacerów po naszym pięknym mieście i jego okolicach, a przy okazji do przywoływania wspomnień, by utrwalać czas dzieciństwa i młodości. Moje wspomnienia wiążą się ściśle z miejscami, w których wzrastałem, z ukochanym Sieradzem i Pragą, gdzie do dziś mieszkam.

Zdjęcia wykonałem 22 IV 2012 r.

 

Zdjęcia wykonaliśmy razem z bratem Dominikiem 23 IV 2011 r.

 

***

Archiwalne zdjęcia Wzgórza Zamkowego i rz. Żegliny
 
Zdjęcia wykonałem 7 V 2009r.
 

 

Zdjęcia wykonałem 22 II 2009r.

 

Zdjęcia wykonałem 1 I 2009r.

 

Zdjęcia wykonałem 11 XI 2008r.

 

Zdjęcia wykonałem 17 VI 2008r