lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

Piszą o nas! „Gonią za krążkiem”

„Nad Wartą” 16-22.II.2011
Tekst: Dariusz Piekarczyk

W Sieradzu istnieje amatorska drużyna hokeja. Gra z pasjonatami z Wróblewa, Poddębic, Zduńskiej Woli.

 

Strona3Mają koszulki z napisem Sieradz, solidne ochraniacze i kaski oraz profesjonalne łyżwy. Kije też niczego sobie. Nie mają jeszcze nazwy, ale to tylko kwestia czasu. Amatorska drużyna hokeja na lodzie z Sieradza od trzech lat, czyli od momentu powstania w mieście sztucznego lodowiska, rozgrywa mecze z podobnymi sobie pasjonatami ze Zduńskiej Woli, Wróblewa i Poddębic.
– Początkowo spotykaliśmy się na stawie, oczywiście jak zamarzł, przy ulicy Grodzkiej – mówi jeden z zawodników Łukasz Piotrowski. – Miłość do hokeja zaszczepił w nas Karol Nawrocki, który zrobił pierwsze bramki. Sami sobie przygotowywaliśmy boisko, a mecze rozgrywaliśmy jedynie za dnia. Wszystko się zmieniło, kiedy w Sieradzu powstało prawdziwe lodowisko z bandami przy ulicy Mickiewicza. Wtedy skończyliśmy z prowizorką. Kupiliśmy sobie stroje jak się patrzy. Możemy też grać wieczorem, bo boisko jest oświetlone. Grupa liczy kilkanaście osób. Pierwsi dowiedzieli się o nas miłośnicy hokeja z Wróblewa. Z nimi graliśmy na początku. Potem były Poddębice i Zduńska Wola. Mecze rozgrywane są najczęściej we wtorki, piątki, soboty i niedziele około godziny 21.
W drużynie grają: Karol Nawrocki, Tadeusz Tomaszewski, Bartłomiej Stasiak, Mateusz Kuta, Dominik Piotrowski, Łukasz Piotrowski, Konrad Jakubowski, Adam Szumicki, Adam Wyrębski, Cyprian Stasiak, Robert Ciupiński, Piotr Garnczarek, Robert Garnczarek, Bartłomiej Wyrębski, Roman Szumicki oraz Jacek Krzyżański.

Strona1Hokej na lodzie to w Sieradzu nie pierwszyzna. Wszystko zaczęło się w połowie lat 50. zeszłego wieku z inicjatywy Leszka Stępińskiego i Marka Janczara. Szybko dołączyli do nich Wiktor Wojtanka, Tadeusz Urban, Kazimierz Raj i Zbigniew Mróz. Na terenie obecnego stadionu MOSiR (e stoi tam hotel) powstało, jak na ówczesne czasy, przyzwoite, oświetlone lodowisko, które istniało bez mała 15 lat. Była drużyna, którą do boju prowadził grający trener Marek Janczar. Szkoleniowiec trafił nawet do ligowej drużyny ze Zgierza. W Borucie gra Leon Adrian i Jerzy Czernov Nieliczni, żyjący jeszcze kibice, wspominają wygraną sieradzan z wielkim wówcza ŁKS Łódź 8:1. W ŁKS gra wtedy reprezentanci Polski Kazimierz Chodakowski i Stanisław Olczyk. Mecze drużyn cieszyły się ogromnym zainteresowaniem sieradzan.

Nie pozostaje nam nic innego jak tylko podziękować panu Dariuszowi Piekarczykowi za ukazanie się artykułu w lokalnej gazecie „Nad wartą”. Mamy nadzieję, że z czasem hokej stanie się popularnym sportem w Sieradzu tak jak to miało miejsce w latach 50.