lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

Historia – Wspomnień Czar

Pragnę bardzo podziękować Panu Władysławowi Sieczkowskiemu z Sieradza za nadesłanie artykułu o naszych sieradzkich hokeistach z lat 50 i tak piękne zaadresowanie koperty „Pasjonaci hokeja na lodzie”. Po raz kolejny dziękuję tym wszystkim, którzy przyczyniają się do rozbudowy strony internetowej Sieradz-Praga.pl ! Panie Władysławie WIELKIE dzięki ! Nie pozostaje mi nic innego napisać jak tylko to, że niebawem zostanie przygotowana zakładka z sylwetkami współczesnych hokeistów – w tym 4 z Pragi.

Łukasz Piotrowski

 

HokejJest zima. Jeżeli będzie łaskawa sięgniemy po narty, sanki, łyżwy, hokeje. Hokej. Kto z czytelników naszej gazety wie czy pamięta, że w Sieradzu z powodzeniem uprawiano przed laty tę męską i widowiskową dyscyplinę sportu.
Na poważnie zaczęło się w pierwszej połowie lat 50. Byli pokoleniem, któremu wojna i niemiecka okupacja zabrała najlepsze lata młodości. Może dlatego ciesząc się wolnością mieli tyle zapału i entuzjazmu. Łyżwy na żabki, hokeje i krążki: „własnej roboty”. Grano na stawach „u Dudczaka”, „u Nawrockiego” na pradzę. Linie „prawdziwe” lodowiska wytaczali sami odgarniając śnieg na szlabanie. Tam właśnie rozegrano historyczne spotkanie między Unią Sieradz (proszę nie mylić z Męką), a elewami Oficerskiej Szkoły Łączności.
Pionierami hokeja na lodzie w Sieradzu byli Leszek Stępiński i Marek Janczar. Wkład w rozwój i popularyzację tej dyscypliny mieli Tadeusz Urban, Wiktor Wojtanka, Kazimierz Raj, Zbigniew Mróz.


Hokej2

Szlaban. Oni wyjechali na lód jako pierwsi.
Od lewej: Zbigniew Jakubowski, Stanisław Wdowiak, Stanisław Witczak, Leszek Stępiński, Tadeusz Filipowicz, Stefan Lorek, Mieczysław Weselski, Jerzy Czernow, Jan Margiel, Marek Janczar, u dołu Władysław Dzieran.

Przez ponad piętnaście lat na sieradzkim stadionie funkcjonowało lodowisko. Była betonowa wylewka, drewniane bandy, oświetlenie. W prowizorycznej szatni drewnianego domku gospodarza stadionu Antoniego Sylwestrzaka w ciasnocie i zimnie przebierali się w hokejowe stroje i zakładali łyżwy przez wiele lat Ci, którzy sprawiali radość swoim licznym i wiernym Kibicom. Grający trener Marek Janczar, grający trener drużyny Leszek Stępiński, grający sędzia Zbigniew Mróz, sieradzki Martin Tadeusz Dzieran, Kazimierz Raj, Józef Rojek, Roman Gonera, Leon Adrian, Jerzy Czernow, Józef Mikołajczyk, Eugeniusz Dębiński, Czesław Dudczak, Jerzy Fabrowski, Jan Margiel, Jerzy Jabłoński, Jerzy Janiak, Cezary Gistel, Rajmund Piotrowicz, Andrzej Nowak, Zdzisław Stasiak i wielu innych znanych.

Najlepsi byli hokeiści z Zamkowej, Pragi, Podrzecza. Wielu z nich zakładało łyżwy w domu, a „lodowisko” mieli dosłownie 10-15 metrów od progu. Do Sieradza przyjeżdżały zespoły ŁKS Łódź, Włókniarza i Boruty Zgierz, Włókniarza Pabianice, Pelikana Łowicz, Stali Głowno. Do historii przeszło zwycięstwo sieradzkich hokeistów nad ŁKS 8:1 i porażka 1:19 z Borutą Zgierz. „Naszych” nie lekceważono.

Hokej3
Oni zjechali z lodowiska na stadionie jako ostatni. Od lewej: Leon Adrian, Jerzy Janiak, Ryszard Jakubowski, Ryszard Kaczmarek, Jerzy Jabłoński, Czesław Świderski, Jan Szafarz, Józef Buchwald, Ireneusz Walencki.

Na sieradzkim lodowisku występowali między innymi reprezentanci Polski Kazimierz Chodakowski i Stanisław Olczyk. Do ligowego zespołu Boruty Zgierz byli wypożyczani Leszek Janczar, Jerzy Czernow i Leon Adrian. Swiadczy to o wysokim poziomie tych zawodników. Nie ma już na sieradzkim stadionie lodowiska, na jego miejscu stoi hotel, nikt już nie myśli o reaktywowaniu hokeja na lodzie. Starych mistrzów z roku na rok ubywa. Tylko młodszych z nich można czasami spotkać na lodzie jak „srogo” ćwiczą młodzież.


Hokeiści z Sokoła ! fot. nadesłał Pan Andrzej Jasiewicz z Sieradza
 
Hokej4
 
Hokej5

Myślę, że ocaliliśmy od zapomnienia część historii sieradzkiego sportu przypominając bohaterów minionych lat.

Źródło: Echo 22.XII – 04.I.2000 r.
Tekst: Władysław Sieczkowski