lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

Wystawy o Antonim Cierplikowskim

Sieradz, 17 lipca 2017

Ta zakładka poświęcona jest różnym fotograficznym wystawom, które w ostatnich latach były prezentowane w Sieradzu, rodzinnym mieście Antoniego Cierplikowskiego. Wystawy pokazywane tutaj były poświęcone Antoniemu Cierplikowskiemu, jednemu z najwybitniejszych fryzjerów świata, żyjącemu w latach 1884–1976. Mówi się, że to on, obok Coco Chanel, stworzył kobietę współczesną. Mamy to szczęście, że ten genialny i ekstrawagancki fryzjer o międzynarodowej sławie pochodził z Sieradza. Historia jego życia mogłaby posłużyć za niejeden scenariusz filmowy. Ta, niestety, zapomniana postać dzięki organizowanemu od 2009 roku w Sieradzu Open Hair Festiwal i ludziom, którym bliska jest postać wielkiego Antoine’a, jest na nowo odkrywana. Niezmiernie się cieszę, że i przez swoją stronę internetową mogę włączyć się w jeszcze szersze rozpropagowanie informacji o sieradzaninie, którym był Antoni Cierplikowski – Antoine.  

Łukasz Piotrowski  

***

ANTOINE 10 Creation
Miejsce wystawy: ul. Rycerska w Sieradzu

Antoine 10 Creation jest prezentacją specjalnie wybranych i opowiedzianych przez Ewę Ziembińską, historyka sztuki i Jagę Hupało, kreatorkę fryzur, 10 fotografii stylizacji Antoine’a, niekwestionowanego mistrza , który wyniósł fryzjerstwo do poziomu sztuki tzw. haute coiffure. Twórca fryzur artystycznych, który dokonał rewolucji w stylizacji, koloryzacji i myśleniu o włosach.

W latach 30. XX wieku wydał „Coiffures Anciennes” – katalog fryzur historycznych, które zrekonstruował studiując obrazy i rzeźby dawnych mistrzów m.in. włoskiego malarza z epoki renesansu Diego Velazqueza. Dbał o dokumentację fotograficzną swoich dzieł, zatrudniając najlepszych fotografów i tworząc specjalne teki m.in. „Documents sur la coiffure par Antoine”, „Travail de Monsieur Antoine”, gdzie dziś można odnaleźć najważniejsze, przełomowe dla historii stylizacje fryzur.


Zapraszam do obejrzenia 30 zdjęć, które wykonałem na ul. Rycerskiej w Sieradzu 12 lipca 2017 roku