lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

Ulica Rycerska na przestrzeni lat

Ulica Rycerska w Sieradzu to jedna z najładniejszych uliczek naszego miasta. Zaprojektowana w średniowieczu jako jedna z ośmiu ulic biorących początek (po dwie ) z każdego rogu prostokątnego Rynku. Zwieńcza ją, wybudowany w 1925 roku, piękny budynek dawniejszego gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej, dziś Liceum im. Kazimierza Jagiellończyka.

Wiążą mnie z tą ulicą osobiste wspomnienia, bowiem przez osiem lat uczęszczałem tu do Szkoły Podstawowej nr 2 (obecne gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi), gdzie wychowawcą klasy był pan Ryszard Kolad – nauczyciel wf, którego serdecznie pozdrawiam, jak też kolegów i koleżanki, z którymi spędziłem wspaniałe lata mojego życia. Podobnie piękne wspomnienia muszą mieć również liczne roczniki byłych maturzystów sieradzkiego liceum.

Dziś pragnę pokazać, jak ulica Rycerska zmieniała się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Na fotografiach możemy zobaczyć, jak wyglądała w latach 80. minionego wieku i jak wygląda obecnie. Niestety, brakuje nam wszystkim tych pięknych, kolorowych dywanów z kwiatów, które przez dziesięciolecia zdobiły ulicę. Dziś chętnie pokrywa się ulice (i Rynek, i Rynek…) kostką, tworząc kamienne przestrzenie, zamiast zadbać o kwiaty, krzewy, zieleń, czego w Sieradzu jest niestety coraz mniej. Na ulicy Rycerskiej znajduje się obecnie zegar słoneczny, ławeczki, na których można usiąść i przywołać wspomnienia ze szkolnych lat. A także westchnąć do tych kolorów, jakie cieszyły oko sieradzan młodszych i starszych przez długie lata. Może jeszcze wrócą…

Łukasz Piotrowski

Rok 2011

004 (2011r)

Rok 2010

005 (2010r.)

Rok 1978

001 (78r)

Lata 70. XX wieku

002_mini