lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

Sieradz z lotu ptaka

Strona1Obecnie chciałbym zaprezentować kilkanaście zdjęć naszego miasta z „lotu ptaka” – wykonałem je na motolotni 16 października 2011 roku. Marzyłem o takich zdjęciach od dawna. Wprawdzie wydawało mi się, że mam lęk wysokości i że nigdy nie odważę się na podobny lot, ale –  jak to się mówi – „do odważnych świat należy”.

Początkowo brałem pod uwagę samolot (awionetkę), ponieważ miałem już za sobą lot do Ziemi Świętej, więc już tak bardzo bym się nie bał, ale po namyśle uznałem, że wówczas ciężko byłoby mi wykonać zdjęcia, na jakich mi zależało, z powodu pewnych oczywistych ograniczeń, jak mniejszy zasięg powierzchni do sfotografowania, prędkość lotu i konieczność robienia zdjęć przez szybę, co zawsze wiąże się z możliwością odblasków i różnych plam. Tak więc samolot sobie darowałem – przynajmniej tym razem.

Wiedziałem, że najlepszym rozwiązaniem byłby lot na motolotni, ale gdy sobie uświadomiłem, jak to w rzeczywistości wygląda – ogarnął mnie nielichy strach. Po dłuższym namyśle i obserwacji pogody postanowiłem jednak spróbować, umawiając się z pilotem, p. Markiem Żmudzińskim, że jak będę się bał tam w górze, to szybko zawracamy i lądujemy. Po sprawdzeniu pogody uznałem, iż najlepszym dniem do fotografowania Sieradza będzie niedziela, 16 października 2011 roku. Jednak mimo bezchmurnego nieba, wiał wiatr i były obawy, że lot może się nie odbyć. Na szczęście po kilkudziesięciu minutach oczekiwania wszystko się uspokoiło i można było wystartować…  Wprawdzie nigdy wcześniej tego rodzaju zdjęć nie robiłem, ale byłem przekonany, że zdjęcia z góry to pestka, i że nie powinienem mieć problemów. Niestety, okazało się inaczej.

Lot odbywał się na wysokości ok. 300 metrów nad ziemią i przy prędkości ok. 90km/h, towarzyszyła temu bardzo niska temperatura i jednak mocno wiejący wiatr. Zrozumiałem, że o dobre zdjęcia będzie bardzo ciężko, ale nie poddawałem się, starając się przede wszystkim skoncentrować, by jak najwięcej uchwycić. Najbardziej zależało mi na starej części Sieradza i na tym skupiałem swoją uwagę. Na fotografiach możecie  Państwo zobaczyć m.in. sieradzką Starówkę, podominikański klasztor sióstr urszulanek, plac Jana Pawła II, teatr miejski, kolegiatę, Krakowskie Przedmieście, cmentarz parafialny, zakład karny w Sieradzu, Biały Most, sieradzkie rondo, moją dzielnicę – Pragę, ulicę Grodzką, zbiornik retencyjny, wzgórze zamkowe i wiele innych miejsc, które prezentuję na swoich zdjęciach.

Wrażeń doznanych w górze nie da się opisać, trzeba to samemu przeżyć i doświadczyć, zaś Sieradz z lotu ptaka – zapewniam – wygląda przepięknie. A jednak mimo to…  powiem szczerze, że po wylądowaniu ucieszyłem się, że jest już po wszystkim i mogę szczęśliwy wrócić do domu. Uważam, że zdjęcia – jak na pierwsze robione w tych warunkach – wyszły nie najgorzej. Ich dodatkowym walorem jest możność obejrzenia Sieradza w pełnej jesiennej krasie, z drzewami pokrytymi złocistym listowiem i słońcem zachodzącym nad kochanym miastem. Wierzę, że za jakiś czas znowu będę miał możność wykonania podobnych zdjęć o innej już porze roku, ale to za jakiś czas…

Łukasz Piotrowski

Na początek zapraszam do obejrzenia 15 fotografii, które wykonałem na motolotni 16 X 2011 roku
 
DSC_3339
Kierunek -> Sieradz 🙂

DSC_3344
W oddali Elewator Sieradz

DSC_3349
Ulica Krakowskie Przedmieście i parafia Św. Urszuli Ledóchowskiej

 
DSC_3351
Panorama Sieradza
 
DSC_3353
Sieradzka Starówka
 
DSC_3355
Panorama Pragi, najstarszej dzielnicy Sieradza
 
DSC_3361
Teatr Miejski, plac Jana Pawła II, klasztor Sióstr Urszulanek SJK
 
DSC_3362
Biały Most na rz. Warta
 
DSC_3363
„Stary Szpital” św.Józefa, Zakład Karny w Sieradzu
 
DSC_3367
Ul. Mickiewicza i parafia p.w. Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski w Sieradz
 
DSC_3378
Praga, Zbiornik Retencyjny, a w oddali MOSiR
 
DSC_3384
MOSiR w Sieradzu
 
DSC_3392
Biały Most na rz. Warta
 
DSC_3416
Panorama Sieradza
 
DSC_3422
Praga i ul.Grodzka, na której znajduje się zbiornik retencyjny