lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

Plac Jana Pawła II

Plac JPIIWiększa część placu związana z postacią papieża i mniejsza „świecka” część przeznaczona do wypoczynku i organizacji przedstawień teatralnych na zewnątrz jak i przedstawień ulicznych czy plenerów malarskich, rzeźbiarskich itp. – Pomnik Jana Pawła II jest klamrą spinającą dwie części placów. Świecką, reprezentowaną przez teatr i sakralną, reprezentowaną przez klasztor. Te dwa obiekty same też nawiązują do osoby papieża.

Teatr do zainteresowań Jana Pawła II aktorstwem i literaturą. Papież, jeszcze jako Karol Wojtyła występował przecież w Teatrze Rapsodycznym. Klasztor to znów odwołanie do duchowości i kapłaństwa Jana Pawła II. Elementem „świeckości” jest także fontanna znajdująca się tuż przy wejściu do teatru. Nawiązanie do aktorskich zainteresowań papieża i jego sfery duchowej to jednak nie koniec symboliki nowego placu. Jest on podzielony ciągiem dla pieszych, który w kształcie łuku przecinał będzie cały plac. Patrząc z góry łuk w połączeniu z ułożeniem i kolorem kostki brukowej wraz z elementami zieleni tworzy „rybę”, nawiązując tym samym do symboliki chrześcijańskiej. „Płetwa ryby”, tuż przy ulicy Dominikańskiej tworzy przedpole dla pomnika. Wraz z łukiem alei prowadzi ludzi do pomnika i dalej do teatru. Łuk w naturalny sposób stworzy spiralne podwyższenie dla pomnika Jana Pawła II, tak aby postać papieża była należycie wyeksponowana.

Plac jest stałym miejscem wędrówek sieradzan. Z tego też względu przeznaczony jest przede wszystkim do ruchu pieszego. Ruch kołowy ma znaczenie drugorzędne. Nie oznacza to jednak, że na plac nie można wjechać samochodem. – Podział placu łukiem, na którym znajdują się pomnik i fontanna wydziela w naturalny sposób dwie strefy – strefę od strony klasztoru – pieszą oraz strefę komunikacji samochodowej i parkowania.