lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

2011 – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

Strona1W pięćdziesiąt dni po święcie Zmartwychwstania Pańskiego obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego – stąd dzień ten nazywany jest Pięćdziesiątnicą. Zajmuje drugie miejsce w tabeli pierwszeństwa obchodów liturgicznych i jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym, kończącym okres wielkanocny.

W dniu12 czerwca 2011 roku o godz. 16 została odprawiona w sieradzkiej kolegiacie eucharystia, którą sprawował ks. Damian Bułakowski, po czym udaliśmy się w uroczystej procesji na cmentarz parafialny, gdzie od wieków stoi kościołek pw. Ducha Świętego. Pana Jezusa ukrytego pod postacią chleba w pięknej monstrancji przez całą drogę niósł ks. prałat senior Józef Frątczak. W procesji uczestniczyły również siostry urszulanki z podominikańskiego klasztoru. Nie zabrakło ministrantów, parafialnej asysty w sieradzkich strojach, dzieci sypiących kwiatki, jak i licznie przybyłych mieszkańców Sieradza. W poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego Kościół obchodzi święto NMP Matki Kościoła, które uczcimy również procesją powrotną kościoła Ducha Świętego do kolegiaty.
Strona2Każda procesja stanowi manifestację wiary, tak bardzo potrzebną w dzisiejszych czasach, które próbują marginalizować religię i ludzi wierzących. Szkoda, że sieradzkie media nie poświęcają uwagi wydarzeniom związanym z oddawaniem czci Bogu, skupiając się niejednokrotnie na trzeciorzędnych faktach i błahostkach. Dlaczego w naszych regionalnych gazetach nie możemy przeczytać o ważnych wydarzeniach kościelnych? Czemu nie ma fotogalerii na sieradzkich portalach internetowych? Może dlatego, że w mediach coraz częściej zasiadają ludzie deklarujący się jako ateiści, którzy w duchu „poprawności politycznej” popierają relatywizm moralny, eutanazję, aborcję, związki homoseksualne.
Strona3Taki właśnie jest XXI wiek, gdzie człowiek usiłuje przypisać sobie prawo decydowania o życiu i śmierci drugiego człowieka. Potrzeba wielkiej modlitwy, żeby chore czasy, w jakich żyjemy, zmieniły się.
Często w naszych modlitwach zapominamy o wielkiej mocy Ducha Świętego – a przecież tak przydatne i wielorakie dary może On nam ofiarować, gdy się do Niego zwrócimy: dar mądrości, dar rozumu, dar rady, dar męstwa, dar (wiedzy) umiejętności, dar pobożności i dar bojaźni Bożej. Dary te w szczególnym i pełnym wymiarze są nam udzielane w sakramencie bierzmowania. Do Ducha Świętego uciekamy się nieraz, gdy potrzeba nam Jego światła – przed rozmaitymi egzaminami, trudnymi sytuacjami, niełatwymi wyborami. Szczególnie czcimy Go w pieśni: „Przybądź Duchu Stworzycielu” (Veni Creator Spiritus).

 

Łukasz Piotrowski

 

Zapraszam do obejrzenia 95 zdjęć z pięknej sieradzkiej uroczystości Zesłania Ducha Świętego, którą obchodziliśmy 12 czerwca 2011 roku.

W drugim dniu Zielonych Świątek została odprawiona na sieradzkim cmentarzu Msza. św., której przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej, bp Wiesław Mering. W uroczystej Eucharystii uczestniczyło wielu kapłanów z sąsiednich parafii, jak i regionu. Słowa podziękowania dla księdza biskupa, parafian, jak i przybyłych gości, skierował proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, ks. prał. Marian Bronikowski. Następnie udaliśmy się w uroczystej procesji w drogę powrotną do sieradzkiej kolegiaty, gdzie na zakończenie uroczystości zostaliśmy pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem przez bp. Wiesława Meringa.