lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

2012 – Poświęcenie przez J.E ks.bp. Wiesława Meringa Kościółka św. Ducha na sieradzkim cmentarzu

Strona1Zdarza się, że sięgam do moich archiwalnych zbiorów fotograficznych, by podzielić się z Państwem zestawem zdjęć z mniej lub bardziej odległego czasu, których wcześniej nie pokazałem. Dziś chciałbym zaprezentować zdjęcia z 28 maja 2012 roku, kiedy Kościół katolicki obchodził doroczną uroczystość Zesłania Ducha Świętego i kiedy to J.E. bp Wiesław Mering, pasterz diecezji włocławskiej, dokonał poświęcenia jednego z najstarszych zabytkowych kościołów Sieradzkiej Ziemi. Mowa o drewnianym kościółku pod wezwaniem św. Ducha, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Sieradzu. Starym i młodym sieradzanom nie trzeba przypominać, że kościółek ten został wybudowany w roku 1416 jako wotum rycerstwa sieradzkiego za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.

Strona2Tamtego pięknego i słonecznego dnia na sieradzkim cmentarzu zebrało się wielu mieszkańców naszego miasta, licznie przybyłych na uroczystość, by poprzez swoją modlitwę być blisko tych, których Bóg wezwał już do siebie. Sumie odpustowej przewodniczył bp Wiesław Alojzy Mering, a homilię o roli Ducha Świętego w życiu Kościoła wygłosił ks. kanonik Sławomir Kasprzak, rodak sieradzki. Ilekroć fotografuję przebieg uroczystości kościelnych, zawsze towarzyszy mi wielka radość, że mogę poprzez swoje zdjęcia ukazywać prostych, zwyczajnych, a zarazem rozmodlonych ludzi. Na zdjęciach możemy zobaczyć również, jak wielu kapłanów przybyło na tę uroczystość. Zawsze też towarzyszą nam niezawodne Siostry Urszulanki, sieradzka asysta, ministranci, chór parafialny z kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego, „Cantate Deo”, przedstawiciele służb mundurowych. W uroczystości poświęcenia kościółka wziął również udział Prezydent Miasta Sieradza pan Jacek Walczak wraz ze swoimi zastępcami .

Strona3Kiedy dzisiaj spacerujemy alejkami starego cmentarza, możemy zauważyć, jak i to miejsce staraniami ks. dr. Mariana Bronikowskiego, proboszcza sieradzkiej kolegiaty, ulega zmianie, nabiera ładu i porządku, za co jesteśmy winni wdzięczność księdzu proboszczowi. Widać owoce wielkiej pracy i wysiłku włożonego w to miejsce, by sieradzki stary cmentarz parafialny zachować w dobrym stanie dla potomnych. Miejmy również nadzieję, że zabytkowe grobowce i mogiły znajdujące się na cmentarzu uda się uchronić przed zniszczeniem. Wiele jest jeszcze grobów, które należałoby odnowić. Może warto zastanowić się nad przeprowadzaniem każdego roku w dniu Wszystkich Świętych zbiórki pieniędzy na renowację sieradzkich grobów, tak jak ma to miejsce na warszawskich Powązkach?

Strona4Urodę naszego sieradzkiego cmentarza od zawsze podnosiły liczne wysokie drzewa o rozłożystych koronach, lipy, kasztany, brzozy z rozświergotanym ptactwem wśród liści. One nadawały, i w pewnym stopniu nadal nadają temu miejscu charakter zacisza, zachęty do zadumy, modlitwy. Co smutne, czas nie oszczędza także drzew, starzeją się, czasem łamie je wichura, trzeba je wycinać. Ufam, że zastąpią  je nowe, młode drzewa, które kiedyś poszybują wysoko i znów nasz cmentarz będzie pełen zieleni, jak niebiański ogród.

Zacytuję  za książką Ity Turowicz bliskie mi słowa Ojca Świętego Benedykta XVI: „Cmentarz – plac żałoby i przemijania – staje się oto miejscem nadziei. Widać to w zewnętrznym wystroju cmentarza: zdobią go kwiaty i drzewa, taki mały raj pokoju w niespokojnym świecie, taki znak nowego życia”. Zachowajmy ten charakter miejsca, gdzie spoczywają zasłużeni dla miasta sieradzanie, nasi przodkowie, do których i my w przyszłości dołączymy. Opieka nad grobami naszych bliskich i miejscem, gdzie spoczywają, świadczy o naszym szacunku i pamięci.

Łukasz Piotrowski


Zapraszam do obejrzenia 95 zdjęć z uroczystej Mszy św. sprawowanej przez J.E ks. bp. Wiesława Alojzego Meringa z okazji poświęcenia na sieradzkim cmentarzu kościółka św. Ducha.