lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

2011 – Wizyta ks. kard. Zenona Grocholewskiego

Strona1W dniu 10 lipca 2011 roku w parafii p.w. Wszystkich Świętych w Sieradzu złożył wizytę duszpasterską ksiądz kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego. Kongregacji tej podlegają wszystkie wyższe uczelnie katolickie, instytuty i wydziały teologii katolickiej uczelni świeckich, seminaria duchowne i szkoły katolickie na całym świecie.
O godz. 11.30 ksiądz kardynał przewodniczył uroczystej liturgii Mszy św. koncelebrowanej, w trakcie której poświęcił odnowione ołtarze kolegiaty wraz z chrzcielnicą. Pasterz Kościoła włocławskiego, ksiądz biskup Wiesław Mering wygłosił okolicznościową homilię. Nie zabrakło zaproszonych na tę uroczystość gości, m.in. prezydenta Sieradza pana Jacka Walczaka wraz z małżonką, dowódcy 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia gen. Mirosława Siedleckiego, dostojników Kościoła, dzieci z parafialnej asysty, nad którą czuwa Agata Pawlaczyk, chóru parafialnego.
Strona3Ksiądz kardynał Zenon Grocholewski nie jest pierwszym kardynałem, który na przestrzeni kilkudziesięciu lat odwiedza nasze miasto. Przypomnę, że kilkakrotnie Sieradz odwiedził Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, m.in. w maju 1959 roku. W dniu 29 czerwca 1978 roku do klasztoru sióstr urszulanek przybył z niezapowiedzianą wizytą kardynał Karol Wojtyła – jadąc z Wrocławia do Krakowa, zapragnął na krótko zatrzymać się w starym podominikańskim klasztorze. Z urszulankami był od dawna zaprzyjaźniony, korzystając z gościnności ich domu generalnego w Warszawie na Wiślanej, zwłaszcza zaś z gościny w domu urszulanek na Jaszczurówce w Zakopanem podczas wypadów narciarskich w Tatry. Wizyta kard. Wojtyły była pamiętnym wydarzeniem dla mieszkańców Sieradza, ponieważ niespełna cztery miesiące później, 16 października 1978 roku, ksiądz kard. Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Apostolską jako biskup Rzymu.
Strona2W 1996 roku odwiedził Sieradz abp Detroit, ksiądz kard. Adam Majda, krewny księdza prałata seniora Józefa Frątczaka, i tak potem wspominał swoją wizytę w naszym mieście: To było piękne spotkanie rodzinne, niejako powrót do korzeni. Spoglądam czasem na fotografię z Sieradza, która przywołuje wiele wspomnień, a przez to z każdym rokiem nabiera dla mnie większego znaczenia. Wierzę, że znajdą się osoby, które będą chciały napisać swoje wspomnienia z wymienionych tu wydarzeń. I jak zawsze, zachęcam wszystkich do dzielenia się z młodszymi mieszkańcami Sieradza swoimi wyjątkowymi wspomnieniami.


Serdecznie zapraszam do obejrzenia 63 fotografii, które wykonałem 10 lipca 2011 roku z okazji wizyty Jego Eminencji ks. kard. Zenona Grocholewskiego w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Sieradzu.