lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

Boże Ciało 2012r.

Sieradz, 8 czerwca 2012

StronaW dniu 7 czerwca 2012 roku Kościół katolicki obchodził uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwaną Bożym Ciałem. W tym roku celebrację Mszy świętej i procesji eucharystycznej z sieradzkiej kolegiaty zaszczycił swoją obecnością Pasterz Kościoła włocławskiego, ksiądz biskup Wiesław Mering. Przewodniczył uroczystej Eucharystii o godz. 10, a następnie wziął udział w procesji ulicami Sieradza, a przy drugim ołtarzu, obok klasztoru sióstr urszulanek, wygłosił kazanie. Jak co roku, w procesji Bożego Ciała licznie uczestniczyli księża, siostry urszulanki, ministranci, panie i panowie niosący obrazy i chorągwie, chór parafialny, orkiestra z OSP w Sieradzu, członkowie Bractwa Kurkowego, żołnierze z 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia oraz niezawodni mieszkańcy Sieradza.

Strona2

Procesje eucharystyczne ulicami polskich miast, miasteczek i wsi – są swego rodzaju manifestacją wiary. Publicznym przyznaniem się do Jezusa i zaproszeniem Go do naszej codziennej rzeczywistości, prywatnej, społecznej, a także politycznej („polityka – roztropna troska o dobro wspólne”, jak mówił Jan Paweł II). Nam, chrześcijanom, w każdym wymiarze życia potrzebny jest Jezus. Pozwolę tu sobie przytoczyć słowa przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, księdza arcybiskupa Józefa Michalika wygłoszone z okazji tegorocznej uroczystości: „Boże Ciało to święto, w którym katolicy chcą się pochwalić tym, co mają najcenniejszego, czyli Przenajświętszym Sakramentem ukrytym w hostii. Uroczystość mówi o przenikaniu się w życiu dwóch rzeczywistości, Bożej i ludzkiej”. I dodał: „Chrystus powiedział: «Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata» i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy świętej staje się Ciałem Pańskim. Dlatego ten dzień ku czci Bożego Ciała jest tak ważny dla katolika” – dodaje abp Michalik.

Strona3Od pewnego czasu staram się fotografować m.in. procesje Bożego Ciała w naszym mieście i gdy tak przeglądam zdjęcia wykonane na przestrzeni kilku lat, zauważam, jak nasz mały sieradzki region pięknieje. Kolegiata, najstarszy kościół w naszym mieście, w ciągu kilku lat została pięknie odrestaurowana, dużym wysiłkiem proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych, ks. dr. Mariana Bronikowskiego, jak i tych wszystkich, którzy wspierali owo dzieło duchowo i materialnie. Na szczególną uwagę zasługuje niedawno odrestaurowany boczny ołtarz Trójcy Przenajświętszej. Pochwalić też trzeba parafialną asystę, każdego roku liczniejszą i piękniejszą, a to za sprawą pani Agaty Pawlaczyk, jak i innych osób, które poświęcają swój czas dla ponad czterdzieściorga już dzieci, dbając, by ich sieradzkie stroje były zawsze odprasowane i czyste. Takich angażujących się ludzi kościół bardzo potrzebuje i należy dziękować dobremu Bogu za to, że ich nie brak, i prosić, by było ich jak najwięcej. Trzeba ufać, że coraz więcej osób, szczególnie młodych, będzie się angażować w życie kościoła, do którego przecież należymy. To, jakie wartości i tradycje przekażemy dzieciom, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Z wszystkich fotografii, które tego dnia wykonałem, wybrałem 173, które chciałbym Państwu zaprezentować.

Z wyrazami szacunku, Łukasz Piotrowski


Zapraszam do obejrzenia 173 zdjęć z uroczystości Bożego Ciała, celebrowanej 7 czerwca 2012 roku w Sieradzu.