lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

2012 – Jubileuszowy koncert z okazji 10-lecia działalności chóru klasztornego „Cantilena”.

W mroźny niedzielny wieczór, gdy na dworze nastała wreszcie prawdziwa, śnieżna zima – w sieradzkim podominikańskim klasztorze odbył się wyjątkowy, jubileuszowy koncert z okazji 10-lecia działalności chóru Cantilena pt.

„Kolędy z daleka i z bliska”

Strona1

Połączyła nas miłość do muzyki, do pięknej liturgii. Takie słowa widnieją na okładce pierwszej naszej płyty, zawierającej nagrania kolęd i pastorałek. Początki chóru sięgają roku 2002, kiedy to grupa miłośników śpiewu chóralnego skupiła się wokół s. Aliny Kulik. Jej charyzma i wyjątkowa osobowość sprawiły, że już wkrótce grupa założycielska powiększyła się o byłych członków chóru z parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej. Wówczas to rozpoczęły się wspólne próby i występy.
Mamy na swoim koncie wiele sukcesów, wyjazdów, konkursów i zgrupowań. Wydaliśmy dwie płyty z pięknymi kolędami i wciąż pracujemy nad jakością naszego śpiewu” – czytamy na stronie internetowej klasztoru.

Strona2Muszę przyznać, że po raz pierwszy miałem przyjemność uczestniczyć w takim koncercie w wykonaniu chóru Cantilena. Pierwszy, ale z całą pewnością nie ostatni (uśmiech).
Był to wyjątkowy koncert, prawdziwy balsam dla duszy, aż chciałoby się, żeby te chwile trwały jak najdłużej, ale jak wiemy, wszystko się kiedyś kończy… Ci, których odstraszyła pogoda, mogą jedynie żałować, bo ani słowa, ani zdjęcia nie oddadzą tej wyjątkowej atmosfery, która panowała w trakcie koncertu. Kościół wypełnił się po brzegi, trzeba było dostawić dodatkowe krzesła, by wszyscy zebrani mogli się pomieścić. Wśród gości nie zabrakło oczywiście sióstr zakonnych, władz miasta, kapłanów, m.in. ks. prałata seniora Józefa Frątczaka, który mimo podeszłego wieku zaszczycił nas swoją obecnością. Był z nami również ks. Zygmunt Majdziński – rektor kościoła pw. św. Stanisława w Sieradzu.
Na zdjęciach pragnąłem ukazać to, co uchwyciło moje oko. Z zamiarem, by pamięć o tym wydarzeniu, ważnym zarówno dla chóru, jak i klasztoru, trwała jak najdłużej. Zawsze staram się podkreślać, że wartość zdjęć, które teraz wykonujemy, będzie rosła w miarę upływu czasu, gdy zaczniemy powracać wspomnieniami do minionych lat i wydarzeń, w których dane nam było uczestniczyć.
Po koncercie siostry urszulanki zaprosiły wszystkich na słodki poczęstunek. Były pyszne bułeczki, specjalnie upieczone dla przybyłych gości, a jak powiedziała s. Alina Kulik: „siostry piekły bułeczki całą noc, by dla każdego wystarczyło”. Można by sobie życzyć, by tak serdeczna, rodzinna atmosfera, jaka panuje w klasztorze sióstr urszulanek, gościła w każdej sieradzkiej parafii. A jakim szacunkiem i zaufaniem mieszkańcy naszego miasta darzą klasztor i swoje szare siostrzyczki, możemy przekonać się właśnie podczas takich uroczystości, koncertów, jarmarków, kiedy przychodzi mnóstwo ludzi, by przy okazji wesprzeć również remont klasztoru, wymagający – jak wiadomo – ogromnych środków finansowych.

Strona3

Za ten niedzielny styczniowy czas, który spędziłem na słuchaniu wyjątkowych i jakże pięknych polskich kolęd w wykonaniu chóru Cantilena, za przeżycie głębokich artystycznych doznań i wzruszeń, zrodzonych przez harmonię dźwięków najdoskonalszego instrumentu, jakim jest głos ludzki, najserdeczniej dziękuję. Wierzę, że w niedalekiej przyszłości będzie więcej takich koncertów.

A z okazji jubileuszu pragnę złożyć gorące życzenia niekończących się sukcesów, niemilknących braw oraz kolejnych lat służenia Pięknu, Bogu i ludziom. Niech św. Cecylia czuwa nad Wami wszystkimi.

  Łukasz Piotrowski

 

Wykonawcy:
Chór Cantilena – pod dyr. S. Aliny Kulik
Magdalena Wasylik – śpiew
Sławomir Cieślak – akordeon, klawisze
Marcin Wieczorek – akordeon
Jerzy Kaszuba – instrumenty perkusyjne
Amadeusz Mańka – skrzypce, instr. klawiszowy, kastaniety
Magdalena Kowalczyk – gitara

Prowadzący koncert:
Waldemar Bohdanowicz

 


 

Zapraszam wszystkich do obejrzenia 54 zdjęć, które wykonałem 15 stycznia 2012 roku w kościele św. Stanisława w Sieradzu z okazji 10-lecia działalności chóru klasztornego Cantilena pt. „Kolędy z daleka i z bliska”.