lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

Wszystkich Świętych w Sieradzu

„Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem, kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki”

Strona11_mini

Uroczystość Wszystkich Świętych ma wyjątkową moc łączenia rodzin oraz jednania przeciwników. Dochowujemy zwyczaju, by pomodlić się za zmarłych, zadbać o rodzinne groby. Kult zmarłych przybliża nas do tej bramy, której my jeszcze nie przeszliśmy, a którą oni już przekroczyli. W tym dniu czcimy zarówno tych, których Kościół wyniósł na ołtarze, jak i tych, którzy nie zostali beatyfikowani czy kanonizowani, a osiągnęli już zbawienie. Ich wstawiennictwo wyprasza nam u Boga łaski, tak potrzebne w naszej pielgrzymce do nieba.

W Dniu Zadusznym odwiedzamy cmentarze i pogrążamy się w modlitwie za zmarłych. Staramy się w ten sposób przyjść z pomocą duszom w czyśćcu cierpiącym, aby jak najszybciej dostąpiły one radości przebywania z Bogiem. Zapalamy świeczki, oddajemy się zadumie i wspominamy tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do Domu Ojca. Śmierć jest doświadczeniem, które czeka nas wszystkich. Zaabsorbowani codziennością nie zastanawiamy się nad tym zbyt często. Skłonni do odsuwania myśli o śmierci, często zapominamy, co mówi na jej temat nasza wiara.
Czy jesteśmy przygotowani na śmierć? Choć większość ludzi umiera „zwyczajnie” – w swoim łóżku, w wyniku choroby lub starości, to czasem śmierć gwałtownie wkracza w nasze życie.
Dwa pierwsze dni listopadowe przeżywamy w skupieniu. Powinniśmy jednak mieć świadomość tego, że dla chrześcijanina cmentarz nie jest miejscem rozpaczy, ale nadziei. Nadziei i wiary w zmartwychwstanie.

Łukasz Piotrowski

Zdjęcia wykonałem 1 listopada 2015 roku
 
Zdjęcia wykonałem 1 listopada 2014 roku
 

Zdjęcia wykonałem 1 listopada 2013 roku

Zdjęcia wykonałem 1 listopada 2012 roku

Zdjęcia wykonałem 1 listopada 2011 roku

Zdjęcia wykonałem 1 listopada 2010 roku

Zdjęcia wykonałem 1 listopada 2009 roku