lukasz@sieradz-praga.pl
tel. 696-458-972

2017 – 13-lecie istnienia strony internetowej Sieradz-Praga.pl

Strona1Nazywam się Łukasz Piotrowski i jestem sieradzaninem, mieszkańcem uroczej i prastarej dzielnicy Sieradza, Pragi. By przedstawić historię strony Sieradz-Praga.pl, muszę się cofnąć do początku roku 2004, kiedy to wraz z kolegami stworzyliśmy stronę internetową o naszym mieście, ze szczególnym uwzględnieniem jego najstarszej części, Pragi, gdzie mieszkamy.
Sieradz w tym czasie miał tylko jedną stronę internetową – mianowicie oficjalną stronę Urzędu Miasta, a pozostałe strony www były efemerydami, pojawiały się i znikały.  I tu muszę się pochwalić, że strona Sieradz-Praga.pl w dniu 1 kwietnia tego roku będzie obchodziła swoje trzynaste urodziny. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z krótką historią strony www, którą mam przyjemność prowadzić.

Początki nie należały do łatwych, ponieważ możliwość korzystania z internetu była na Pradze ograniczona i dopiero po kilku burzliwych miesiącach starań mogliśmy się cieszyć dostępem do sieci. Kolejny problem, jaki stanął przed nami, to zaprojektowanie strony. Wykorzystaliśmy do tego darmowy szablon koloru niebieskiego, a pierwsza domena nosiła nazwę sieradz-praga.neostrada.pl (szablon się, niestety, nie zachował), ponieważ korzystaliśmy z darmowego serwera, jako że na płatne serwery nie było nas po prostu stać. Poza tym nie bardzo wiedzieliśmy, jaki kierunek ma obrać nasza strona i czy nie jest to tylko chwilowa fascynacja. Początkowo w zakładkach znajdowało się trochę historii, trochę wydarzeń, galeria i humor. Oczywiście, tylko z nazwy wyglądało to interesująco, w istocie bowiem wszystko było bardzo ubogie zarówno w treść, jak i w zdjęcia. Nie mieliśmy nawet własnego aparatu fotograficznego, tylko każdorazowo pożyczaliśmy od kolegi. Niestety, po kilku tygodniach od założenia strony koledzy dali sobie spokój, tłumacząc się brakiem czasu… Przyznam, że nie bardzo ich rozumiałem, ale jedyne, co mogłem zrobić, to uszanować ich decyzję.

Zostałem sam, jednak po pierwszych chwilach żalu przyszła ulga, że mogę teraz w pełni robić to, co chcę, i tylko ode mnie będzie zależało, co znajdzie się na stronie i w jakim kierunku pójdzie jej rozwój. Obawiałem się jedynie, że może i moja euforia z posiadania własnej strony w końcu opadnie i zabraknie mi pomysłów oraz motywacji do dalszego jej prowadzenia.

Strona2 (Stara Strona)

Pod koniec 2004 roku pomyślałem o wprowadzeniu pewnych zmian, które by poprawiły wizerunek strony. O pomoc w zaprojektowaniu nowej szaty graficznej poprosiłem kolegę Damiana Smoka – sąsiada z Pragi. Wszystko było wykonane w formacie html, skutkiem czego aktualizacja zajmowała trochę czasu, ale strona jak na tamte czasy prezentowała się wyjątkowo ładnie. Na banerze strony znajdowały m.in. obiekty Sieradza. Następnym krokiem było wykupienie miejsca na serwerze i zmiana domeny. Strona otrzymała nazwę Sieradz-Praga.pl, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Kolejny krok – wiedziałem, że chcąc wykonywać samemu zdjęcia, muszę kupić aparat cyfrowy. I tak w 2005 roku zostałem szczęśliwym posiadaczem aparatu kompaktowego Canon A95. Oczywiście, nie był to aparat z górnej półki, ale ogromnie się cieszyłem, że wreszcie będę mógł robić zdjęcia własnym aparatem.

Rok 2005 był dla mnie przełomowy. Tego roku wyruszyłem po raz pierwszy z pieszą sieradzką pielgrzymką na Jasną Górę. Oczywiście zabrałem ze sobą aparat, by wykonać trochę pamiątkowych zdjęć. Pierwszych doświadczeń pielgrzymkowych nie wspominam najmilej. Wybrałem się sam, nie znałem prawie nikogo z otoczenia. Po pierwszym dniu wędrówki miałem dosyć i byłem niemal pewny, że sobie nie poradzę. Jednym słowem, poczułem się załamany. Rankiem kryzys na szczęście minął i mogłem wyruszyć dalej. Do Częstochowy wchodziłem o własnych siłach, chociaż nogi strasznie bolały, były odparzenia, bąble, jak również łzy w oczach, ale w głębi serca panowała radość, że się udało, że pomimo zwątpień, złości – a jak wiemy, szatan w takich momentach strasznie kusi – nigdy się nie poddałem i nie skorzystałem z propozycji podwiezienia. Mimo bólu pokonywałem kolejne odcinki, a wraz z nimi swoje słabości. Na pielgrzymce poznałem wspaniałych młodych ludzi, m.in. małego Dawidka Matusiaka (obecnie kleryka w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku) i wiele młodych osób, które dawały piękne świadectwo wiary. To na tej pielgrzymce zaczęła się moja przygoda z Panem Bogiem. Po powrocie wiedziałem już, w jakim kierunku chcę rozwijać stronę internetową. Zacząłem coraz bardziej interesować się chrześcijaństwem, co przekładało się na bliskość z Bogiem i Kościołem. Przyznam, że nie każdemu się podobało, iż tyle miejsca poświęcam sprawom Kościoła. No cóż, powiem krótko – szanuję każdego, ale nie z każdą opinią się zgadzam. Właśnie dzięki stronie mogę wyrażać swoje poglądy, ukazywać to, co jest bliskie mojemu sercu.

Strona GłównaMijały kolejne tygodnie, coraz więcej czasu poświęcałem fotografii, by móc jak najpiękniej pokazywać moje miasto. Odwiedzałem kolejne miejsca i zbierałem informacje. Zaczynałem też otrzymywać pierwsze maile ze słowami wdzięczności, gratulacje pomysłu – było to bardzo miłe, bo dowodziło, że ktoś jednak tę stronę odwiedza i czyta.  Zacząłem poznawać nowe osoby, które oferowały swoją pomoc i to bezinteresownie. Nie chcę się tutaj powtarzać, jako że na stronie jest specjalna zakładka z podziękowaniami dla tych wszystkich osób, bez których strona byłaby o wiele uboższa w archiwalne zdjęcia i treść. Wymienię tylko nazwiska – Ita Turowicz, Andrzej Ruszkowski, Jan Erenc, Zbigniew i Elżbieta Kowalscy, ks. dr Tadeusz Miłek, siostry urszulanki, Andrzej Jasiewicz,  Jan Pietrzak, Andrzej Stępień, śp. Kazimierz Kasperczak, mieszkańcy Pragi, jak i wiele osób, które choćby jednym nadesłanym zdjęciem chciały pomóc stronie. Jestem wszystkim niezmiernie wdzięczny za każdą, nawet najmniejszą pomoc.

Z biegiem czasu musiałem pomyśleć nad kolejną przebudową strony. Informacji było coraz więcej i zaczął się wkradać bałagan, a na tym punkcie jestem bardzo wyczulony. Do tego dochodziły trudności z aktualizowaniem, ponieważ wszystko trzeba było robić ręcznie. Tak minęło pięć lat istnienia strony. Pewnego dnia, gdy fotografowałem sieradzki cmentarz, spotkałem przypadkiem znanego mi już wcześniej Marcina Kurzawskiego. W trakcie rozmowy Marcin zaproponował wykonanie od podstaw nowej szaty graficznej. Bardzo się ucieszyłem z tej propozycji, gdyż zawsze zależało mi na tym, by stronę projektowała osoba związana z Sieradzem i znająca nasze miasto. I tak oto po kilku tygodniach pracy powstała nowa szata graficzna strony Sieradz-Praga.pl, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Jestem z niej bardzo zadowolony i ogromnie wdzięczny Marcinowi za okazaną pomoc.

Po nowej szacie graficznej przyszedł czas na wymianę aparatu fotograficznego, co wiązało się ze sporym wydatkiem, ale – czego się nie robi z miłości do swojej małej pasji. I tak wysłużony aparat kompaktowy Canon A95 wymieniłem na lustrzankę cyfrową firmy Nikon, której używam do dziś. Odtąd coraz częściej fotografowałem różne uroczystości, zwłaszcza kościelne, ale nie tylko. Pragnę bowiem pokazywać Sieradz taki, jaki jest w rzeczywistości, zwracając szczególną uwagę na fragmenty mało znane ogółowi mieszkańców, takie jak cmentarz żydowski, piękna kaplica w „starym szpitalu” im. św. Józefa, wieża ciśnień przy stacji kolejowej i wiele innych miejsc związanych ściśle z historią miasta. Poza zdjęciami współczesnymi są na stronie również fotografie z minionych lat, otrzymywane od moich Czytelników. To dzięki nim wszyscy możemy zobaczyć, jak wyglądała stara sieradzka synagoga, jak odbyło się wysiedlenie  Żydów z getta podczas ostatniej wojny, jak zmieniała się sieradzka pielgrzymka na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Więcej o zakładkach, które znajdują się na stronie, przeczytacie Państwo poniżej, w krótkim opisie każdego działu.

Od dawna moim marzeniem było wykonanie zdjęć Sieradza z „lotu ptaka”, ukazanie naszego miasta z innej niż codzienna perspektywy. Wielką radość sprawiła mi możliwość  zrealizowania tego marzenia w słoneczną i wietrzną niedzielę 16 października 2011 roku. Ufam, że na tym nie poprzestanę, gdyż chciałbym pokazać, jak wygląda Sieradz z wysoka o każdej porze roku. Aczkolwiek zimą na motolotni może być brr…

Strona5 (Praga)
Lot na motolotni nad Sieradzem odbyłem 16 października 2011 roku. Na zdjęciu moja Praga.

Poniżej zaprezentuję działy znajdujące się obecnie na stronie internetowej Sieradz-Praga.pl

Działy…

Miasto Sieradz
Miasto, w którym się urodziliśmy, wychowaliśmy i w którym żyjemy. W tej zakładce przedstawiłem historię Sieradza, kalendarium jego dziejów, zdjęcia miasta z lotu ptaka, a także sylwetki sieradzan, którzy mają piękne pasje. Pani Ita Turowicz zaproponowała dodanie Kącika literackiego, gdzie poza prezentacją jej książki I wszystko w sny odchodzi… , także listów do autorki i wspomnień czytelniczych zainspirowanych książką, możemy poznać utalentowane sieradzkie poetki, Marię Duszkę i Agnieszkę Jarzębowską, oraz ich piękne wiersze, a także sylwetkę znanego sieradzkiego barda Zbigniewa Paprockiego.

Nasza Praga
Mieszkam w wyjątkowej, a zarazem najstarszej dzielnicy Sieradza, na Pradze. Tutaj się wychowałem i z tym miejscem jestem bardzo związany. To na Pradze znajduje się znane wszystkim sieradzanom Wzgórze Zamkowe, Park Etnograficzny, piękny niewielki lasek i rzeczka Żeglina, która wpływa do Warty.  Jest to dzielnica, gdzie mieszka wielu starszych ludzi, choć nie brakuje również młodego pokolenia. Każdego roku na przełomie kwietnia i maja odbywają się w naszej parafii pw. Wszystkich Świętych Dni Krzyżowe, kiedy to w przeciągu trzech dni wyruszają procesje do krzyży znajdujących się m.in. na Rynku Praskim, Podrzeczu i Krakowskim Przedmieściu. Pierwsza procesja zawsze udaje się na Pragę , do miejsca, gdzie dawniej znajdował się kościół pw. Świętej Trójcy i cmentarz. Teraz w tym miejscu stoją trzy krzyże, symbolizujące nieistniejącą już świątynię. Od sześciu lat staram się dokumentować to wydarzenie i zdjęcia zamieszczam na stronie. Dodatkowo mobilizuje mnie fakt, że w tym dniu można zobaczyć zebranych razem wielu mieszkańców Pragi, którzy wspólnie modlą się do Boga. Do dziś niektórych z nich Pan Bóg powołał już do siebie, dlatego na stronie utworzyłem specjalną zakładkę „Odeszli do domu Ojca”, gdzie można znaleźć fotografie naszych bliskich, by pamięć o nich trwała jak najdłużej.  Ponadto  są na stronie zdjęcia archiwalne przedstawiające Pragę sprzed kilkudziesięciu lat. Staram się być blisko wszelkich wydarzeń, które mają miejsce w mojej ukochanej dzielnicy. Jest również zakładka, gdzie zamieszczam fotografie mieszkańców w ich codziennym życiu.

Historia
Historia Sieradza odkrywana na nowo. Zawsze staram się do każdego tekstu dodać odpowiednie zdjęcia, tak by pobudzić ludzką wyobraźnię i jak najpiękniej przedstawić wydarzenia z minionych lat.

Dawny Sieradz
W tej zakładce prezentuję przede wszystkim zdjęcia otrzymane od Was, drodzy Mieszkańcy. Dzięki temu możemy oglądać fotografie ukazujące m.in., jak w latach 60. XX wieku wyglądał Sieradz, jego ulice, Rynek, targowisko. Od państwa Turbińskich otrzymałem zdjęcia z rozbudowy Sieradza (1976-1986), są też fotografie z pochodu 1-majowego z 1986 roku, wykonane przez Mariana Lichtańskiego. Pan Włodzimierz Janczar wraz z bratem Leszkiem udostępnili zdjęcia zespołu tanecznego, który funkcjonował przy szkole podstawowej nr 3 w 1959 roku. Dzięki archiwalnym zdjęciom strona przybliża obraz dawnego Sieradza, starych ogłoszeń, a mam nadzieję, że jeszcze niejedno świadectwo minionych czasów – dzięki coraz to nowym czytelnikom strony – na niej się znajdzie. Zachęcam i zapraszam do dzielenia się swoimi archiwaliami.

Kościoły – Cmentarze
Do najpiękniejszych, a zarazem najstarszych zabytków Sieradza należą: kościół pw. Wszystkich Świętych i podominikański kościół pw. św. Stanisława wraz z klasztorem, który siostry urszulanki objęły opieką w 1922 roku. Na sieradzkiej ziemi funkcjonuje jeszcze kilka świątyń, których opis znajdziecie Państwo w tej właśnie zakładce. Poza historią strona prezentuje najważniejsze wydarzenia kościelne, dokumentowane tekstem i moimi fotografiami.  Opisane zostały też sieradzkie cmentarze. Staram się również sukcesywnie prezentować groby ludzi, którzy w jakimś stopniu byli związani z naszym miastem i których ciała spoczywają na sieradzkich cmentarzach.

Zwiedzanie – Zabytki
Spacerując po Sieradzu, możemy podziwiać wiele odrestaurowanych fragmentów miasta, które każdego dnia mijamy, idąc do pracy czy szkoły, m.in. sieradzką Starówkę, plac Jana Pawła II, ulicę Rycerską, szpital św. Józefa  i wiele innych miejsc, o których nie zawsze wiemy, jaką rolę spełniały w swoim czasie.

Pielgrzymowanie
Sieradzka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę należy do najstarszych w Polsce. Od kilku lat mam przyjemność wędrować, modlić się i śpiewać wraz z ludźmi, którzy dają świadectwo wiary właśnie poprzez trud pielgrzymowania. Staram się każdego roku dokumentować naszą sieradzką pielgrzymkę, publikując zdjęcia i refleksje. W zakładce znajdziecie Państwo historię pielgrzymki, fotografie naszych kierowników, jak również opis wydarzeń związanych z pielgrzymowaniem. Jest też zakładka poświęcona osobom, które zmarły na szlaku i które każdego roku wspominamy w drodze do Jasnogórskiej Pani. Poza współczesnymi zdjęciami zamieszczone są również archiwalne fotografie z różnych lat, nadesłane przez ludzi, którzy pragną się dzielić zasobami swoich zbiorów. Możemy zobaczyć, jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniała się sieradzka pielgrzymka. To wszystko w dziale „Pielgrzymowanie”.

Bóg – Kościół – Wiara
Już na początku zaznaczyłem, że chciałbym, by strona, którą prowadzę, była ukierunkowana na sprawy Boga i Kościoła. Dlatego w zakładce znajdziecie państwo sporo zdjęć z wydarzeń kościelnych, które mają miejsce w Sieradzu i nie tylko. Są to: Litania Miast, procesje Bożego Ciała, Droga krzyżowa ulicami Sieradza, ale i Lednica, także prezentacje filmowe oraz wiele innych rzeczy, które mają nas przybliżać do Boga. Pragnę wszystkich zachęcić do poznawania i naśladowania Jezusa. Żyjemy w trudnych czasach, kiedy my, chrześcijanie, bywamy prześladowani i wyśmiewani z powodu naszej wiary w Chrystusa. Ja sam niejednokrotnie się z tym spotykam, czy to w pracy, czy w trakcie rozmów z różnymi ludźmi, kiedy mam wrażenie, że jestem traktowany jak osoba innej kategorii. Ta zakładka jest dla mnie szczególna i często do niej powracam.

Nasza pasja
W ostatniej zakładce można przeczytać o stronie Sieradz-Praga.pl, o osobach, które pomagają mi przy tworzeniu kolejnych artykułów, dzieląc się swoimi zbiorami. Są tu również fotografie, które razem z bratem Dominikiem od czasu do czasu publikujemy na stronie. A kiedy przychodzi zima, zaczyna się nasz sezon hokejowy. W latach 50. ubiegłego wieku Sieradz mógł się poszczycić drużyną, w której grali reprezentanci Polski. Cieszymy się, że powstał i o nas artykuł w prasie. Żywimy nadzieję, że z czasem coraz więcej osób zechce uprawiać tę piękną dyscyplinę sportową. Na stronie znajdziecie Państwo zarówno archiwalne, jak i współczesne zdjęcia z rozgrywanych meczów. Dodatkowo w specjalnej zakładce przedstawiam naszą drużynę hokejową, z którą gramy od wielu już lat.

W tym miejscu pragnę podziękować tym wszystkim, którzy piszą do mnie maile, lub spotkani na ulicy wyrażają swoje zadowolenie z istnienia strony. Kilka słów wdzięczności, które otrzymałem od Państwa, przytoczę poniżej:

Strona7 (Photo strony)

==================

Piszę ponieważ jestem zachwycona i wzruszona Twoim zapałem i tym, że przypominasz i pokazujesz, co jest pięknego w i na pielgrzymce. Nie mogliśmy z mężem iść w tym roku. Jednak każdego dnia czekaliśmy na zdjęcia na nasze.fm, a ja czekałam na zdjęcia tu, na sieradz-praga. Robisz to dobrze i rób to dalej, dawaj ludziom chęć do pielgrzymowania i dawaj dowody na „wspaniałość” tej drogi.

Ania

Jestem rodowitą sieradzanką, moi rodzice też. Często odwiedzam Twoją stronę i dzięki Tobie z nostalgią wspominam stare dobre czasy, rozpoznaję starych znajomych i stary Sieradz, którego już nie ma. Podziwiam również „nowy” Sieradz. Dziękuję za wszystko. Pozdrawiam serdecznie.

Ilona

Super strona. 23 lata mieszkałam w Sieradzu i powiem jedno – to jest najlepsza wizytówka tego miasta! Przejrzałam ją z ogromną przyjemnością i na pewno pokażę znajomym nie-Sieradzakom. Widać ogromną pasję w tworzeniu strony, aż zadałam sobie pytanie, dlaczego wyjechałam z tak pięknego miasta??? Pozdrawiam.

Ania

==================

 

Na koniec powiem, że jest moim pragnieniem, by strona Sieradz-Praga.pl nadal się rozwijała, by również dzięki niej jak najwięcej osób mogło z zainteresowaniem, ciekawością i dumą spoglądać na nasze miasto. Wierzę też, że coraz więcej sieradzan będzie chciało się dzielić swoimi wspomnieniami, pamiątkami czy zdjęciami. Zawsze powtarzam i przekonuję, iż nie warto trzymać archiwalnych zdjęć gdzieś w „szafie”, gdzie często ulegają zniszczeniu – lepiej dzielić się nimi z innymi ludźmi, by coraz lepiej odtwarzać i dokumentować historię naszego miasta i jego mieszkańców.

Strona6 (Procesja)
Fotografowanie mieszkańców Pragi – bezcenne.

A jak będzie wyglądała strona za rok, dwa…? Tego nie wiem, ale z pewnością dołożę wszelkich starań, żeby rozwijała się w takim kierunku, jaki jej wytyczyłem po pierwszej pamiętnej dla mnie pielgrzymce. Mam świadomość, że z czasem będzie potrzebna kolejna przebudowa strony, ale ufam, że znów znajdą się osoby, które okażą mi pomoc. Wierzę głęboko, że w tym, co robię, nie jestem sam, że czuwa nade mną Bóg. Wystarczy tylko Mu zaufać i pozwolić się prowadzić przez krótkie – oby pożyteczne – ziemskie życie.

Łukasz Piotrowski